Psikoloğum Bozuldu #4: Nasıl Terapist Olunmaz? – I (Klinik Psikolog Ekin Çakır)

Aslında bu bölümde konuğum klinik psikolog Ekin Çakır ile nasıl terapist olunacağı üzerine konuşacaktık. Fakat baktık ki herkesin profilinde terapist, psikolog ve danışman yazıyor. Biz de ‘Nasıl Terapist Olunmaz?’ üzerine konuşmanın daha kolay olacağına karar verdik. ‘Psikoloğum Bozuldu’ serisinin dördüncü bölümünde psikoloji lisans eğitimi ve klinik yüksek lisans eğitimi üzerinden terapi, terapistlik ve klinik psikologluk konularını ele aldık. Toplumun her kesimine erişememiş ve insandan kopuk bir psikolojinin amacına hizmet etmediğini ve psikologların neden #MeslekYasası istediklerini de konuşmaya başlamış olduk.

Yayında bahsi geçen ve devamını okumak isteyen için öneri kaynaklar:

  • Nebi Sümer, Elif Helvacı ve Mine Mısırlısoy (2013) (1991 – 2011 yılları arasındaki psikoloji bölümü artışı, 2011 yılındaki mezun sayısı)
  • YÖK İstatistik (Psikoloji bölümü olan üniversite sayısı, psikoloji bölümü okuyan öğrenci sayısı, psikoloji bölümünde görev yapan öğretim elemanı sayısı)
  • YÖK Atlas ( Psikoloji bölümünü tercih eden ve yerleşen öğrenci sayısı)

Kaynakları bulmak için tavsiyeler:

  • Birçok kişi biliyor olsa da hatırlatmakta en azından fayda var. Makalelerin sayfasına eriştiğinizde doi kodunu kopyalarak Sci-Hub’ta aratırsanız muhtemelen erişebilirsiniz.
  • Kitaplara ise isimleri ile birlikte bazen yazarları ile de deneyerek Libgen’den erişebilirsiniz.
  • Bunları denemeniz ve bulamamanız durumunda iletisim@mentalese.org adresine yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Dinlemek için:

Herkes için psikoloji!

Öne Çıkan Görsel’in yaratıcısı: Redmer Hoekstra

Leave A Comment

Your email address will not be published.