Hakkımda/About Me

 

Kimdir bu Uğur Kan?

Merhabalar, ben Uğur. ODTÜ Psikoloji bölümünden mezun oldum ve şu anda Boğaziçi Bilişsel Bilim bölümünde yüksek lisansıma devam etmekteyim. Psikolinguistik alanında Max Planck Institute ile birlikte dil evrimi üzerine tez çalışması yürütüyorum. Aynı zamanda bir kullanıcı deneyimi araştırmacısıyım (UX Researcher). Lisans yıllarım boyunca çeşitli öğrenci topluluklarında, sivil toplum kuruluşlarında, ulusal sivil toplum ağlarında ve psikoloji laboratuvarlarında yer aldım. Bu çeşitli deneyimlerim süresince fark ettim ki nerede olursam olayım üretmekten ve paylaşmaktan çok keyif alıyorum. Ben de Mentalese’i kurmaya karar verdim.

Bu üretim alanı, Mentalese yani ‘Düşüncenin Dili’, üstten bakan bir şekilde dinleyiciyi pasif bir alıcı role sokup ‘bakın şimdi size bir şeyler öğreteceğim’ dediğim bir bilgilendirme aracından ziyade öğrendiklerimi paylaştığım, merak ettiklerimi öğrenip aktardığım ve bilmediklerimi ise sorduğum bir platform.  Bunları yaparken de değişmek ve değiştirmek. Her alanda var olan bu cahil hakimiyetine karşı hep birlikte tartışarak ve paylaşarak hepimiz için yaşamı daha iyi hale getirmek. 

Who is Uğur Kan?

Hello folks! I’m Uğur. I graduated from the METU Psychology department. I am currently pursuing my master’s degree in the Boğaziçi Cognitive Science department. I am conducting a thesis on language evolution with the Max Planck Institute in psycholinguistics. I am also a user experience researcher (UX Researcher). I took part in various student societies, non-governmental organizations, national non-governmental networks, and psychology laboratories during my undergraduate years. During these various experiences, I realized that I enjoy producing and sharing. So I decided to start Mentalese. 

Mentalese (Language of Thought) will be a platform where I share what I have learned, convey what I am curious about, and ask what I do not know; rather than an informative tool, I put the listener in a passive receiver role and say, ‘look, now I will teach you something’. While doing these, to change and to be changed. To make life better for all of us by discussing and sharing against this ignorant domination in every field.