Archives

Psikoloğum Bozuldu #4: Nasıl Terapist Olunmaz? – I (Klinik Psikolog Ekin Çakır)

Aslında bu bölümde konuğum klinik psikolog Ekin Çakır ile nasıl terapist olunacağı üzerine konuşacaktık. Fakat baktık ki herkesin profilinde terapist, psikolog ve danışman yazıyor. Biz de ‘Nasıl Terapist Olunmaz?’ üzerine konuşmanın daha kolay olacağına karar verdik. ‘Psikoloğum Bozuldu’ serisinin dördüncü bölümünde psikoloji lisans eğitimi ve klinik yüksek lisans eğitimi üzerinden terapi, terapistlik ve klinik psikologluk konularını ele aldık.

Continue reading

Mentalese Podcast | Psikoloğum Bozuldu #3 – Açık Bilim II

Yıllardır süre gelen belli başlı alışkanlıkların psikolojinin güvenilirliğine gölge düşürüyor olması durumu tabii ki kaçınılmaz. Fakat bu problemlerin çoğu psikolojiye has değil. Bir yanda bu problemlerin kökeninde yatan itici başka bir kuvvet var. Öte yandan psikolojik araştırmaların bir önceki bölümlerde bahsettiğimiz aldatmacalara karşı bağışıklık geliştirebileceği çözümler mevcut. ‘Psikoloğum Bozuldu’ serisinin üçüncü bölümünde Araştırma Görevlisi Deniz Pala ile bu sefer gönüllere su serpmeye geldik ve çözüm yolları ile problemin ana odağını yani eşitlikçi ve demokratik olmayan akademiyi ele aldık. İyi dinlemeler!

Continue reading

Mentalese Podcast | Psikoloğum Bozuldu #2 – Açık Bilim I

‘Psikoloğum Bozuldu’ serisinin ikinci bölümü yayında! Bu bölümde ODTÜ’den Araştırma Görevlisi Deniz Pala (@denizpala_) konuğum oldu. Bir önceki bölüm bahsettiğimiz psikolojik araştırmalarda yaşanan problemleri açık bilimin işaret ettiği noktalarla daha detaylı ele aldık. Takipte kalın! İyi dinlemeler diliyorum ve yorumlarınızı iletisim@mentalese.org’a bekliyorum.

Continue reading

Mentalese Podcast Yayında!

Mentalese Podcast ilk bölüm yayında! Spotify bağlantısını profilden ve Öne Çıkanlardan bulabilirsiniz. Çok yakında iTunes’ta dinleyebileceksiniz.

Dinlemek için linkler:

Yorumlarınızı ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Görüşmek üzere ! 🙂